Samotność nie oznacza być samemu! Pułapka samotności​

Definicja Samotności  – subiektywny, emocjonalny stan odczuwania izolacji społecznej i poczucia odcięcia od innych. Pojawia się i zanika, gdy zmienia się sytuacja życiowa. W przypadku samotności chronicznej jest doświadczana bez względu na okoliczności. (wikipedia: Samotność)
Samotność

 

Samotność: Jak to jest być samotnym? – Sara Maitland

Bycie singlem, tak samo jak na przykład palenie papierosów jest jedną z niewielu rzeczy, które inne osoby są w stanie komentować bez żadnych skrupułów. Według nich to położenie jest tak straszliwe, że znikają społeczne wymagania dotyczące dobrych manier. Będą zatem drążyć ten temat. Nikt nie spyta niepełnosprawnego dlaczego nie potrafi chodzić, to niegrzeczne, jednak na przyjęciu rodzinnym zawsze przychodzi taki moment, kiedy pada pytanie dlaczego nie masz partnera, partnerki. Oczywiście zadaje to pytanie ktoś, kto jest związku i dwuznacznie spogląda, to na osobę towarzyszącą, to na ciebie, więc w zasadzie pytają oboje. Obojętnie co odpowiesz czy spróbujesz się usprawiedliwić czy użalać nad sobą czy na głupie pytanie udzielisz głupiej odpowiedzi, żadne wytłumaczenie nie będzie satysfakcjonujące. Pytający nie zaakceptuje też twojej radości. Szczęśliwy samemu? Nie, nie, nie, Tobie tylko tak się wydaje. A gdybyś Ty zapytał: dlaczego tak się jej trzymasz? Boisz się być sam, bezczelny typie? Jak śmiesz tak mówić? Patrząc na chłodno, wydaje się, że osoba będąca w szczęśliwym związku, naprawdę jest przekonana, że każdy samotny musi straszliwie cierpieć. Tak jednak nie jest. Niektórzy faktycznie cierpią, bo też powody samotności mogą być różne, z czego żałoba jest być może najgorsza, ale są też samotni z własnego wyboru. 

Samotność z wyboru

Jedni pragną zrealizować coś co jest dla nich bardzo ważne, jest to coś kreatywnego, jednak nieustannie coś przeszkadza w koncentracji, ciągła krzątanina, życie towarzyskie, spotkania i rozmowy. To wszystko sprawia, że trudno się skupić. Wiele dzieł sztuki i odkryć naukowych zawdzięczamy właśnie samotnikom. Inni stwierdzili, że chcą żyć pełną piersią, chcą dokonać czegoś, co z natury wymaga samotności jak samotne żeglowanie, alpinizm, podróż motocyklem w nieznane, krótko mówiąc pragnienie przygody. Są też tacy, którzy czują potrzebę bliskości przyrody, chcą przebywać w ciszy na łonie natury. Ludzie wierzący wybierają samotność, by poczuć bliskość Boga, to ich wybór. Oczywiście ci, którzy z własnego wyboru są i pragną być sami, traktowani są jako dziwacy. W rzeczywistości wszyscy żyjemy pod presją czasu. Jesteśmy zapracowani i tak czy siak pewną część naszego życia dzielimy z innymi. Jeśli chcesz z jakiegokolwiek powodu pobyć sam, to musisz świadomie wyciąć dla siebie dodatkowy czas z tych innych dziennych aktywności. Jedynie wtedy możesz poeksperymentować. Nie ma się czego obawiać, nie ma żadnych dowodów, że się okresy samotności są szkodliwe dla zdrowia fizycznego czy psychicznego pod warunkiem, że samotność została swobodnie wybrana, a nie narzucona nam przez parszywy los. Jeśli czujesz, że tego pragniesz, obojętnie z jakiego powodu, to dlaczego nie spróbować? Zrób w pojedynkę coś, co lubisz. Każdy z nas ma wolność wyboru!

Samotność nie oznacza być samemu!

Trzeba jeszcze rozróżnić, że bycie samemu nie oznacza być samotnym, ale też bycie samotnym nie oznacza być samemu! Nie ma nic gorszego niż czuć się samotnie w związku. W takim razie po co nam ten związek, skoro dalej czujemy się sami? Jest wiele osób, które będąc samemu, wcale nie czują się samotne. Świetnie sobie radzą samemu i wręcz dodatkowa osoba mogła by je przytłaczać, bo wtedy czuli by się stłamszeni przez tę drugą osobę. Spójrzmy jeszcze na związek, gdzie osoba czuje się samotna. Samotność w związku jest ogromnym problemem, którego pary nie rozwiązują inaczej niż poprzez rozejście się. 

Potrzeby w związku

Związek powinien spełniać nasze potrzeby, ze szczególnym naciskiem na te podstawowe potrzeby jakimi są:

  • potrzeba bliskości
  • potrzeba czułości
  • potrzeba uwagi / zainteresowania
  • potrzeby seksualne

Jeśli te potrzeby nie są zaspokajanie w związku, to gdzie mają być zaspokajane? Powinno się oczekiwać zaspokojenia tych potrzeb i nie bać się o nich mówić. Jeśli nie czujemy zainteresowania ze strony partnera, to zadajemy sobie pytania: czy aby na pewno nadal nas kocha, albo czy kiedykolwiek nas kochał? Jeśli partner nie pyta nas o to jak się czujemy, o czym myślimy, co nam się przydarzyło, to podświadomie mówi nam – nie interesujesz mnie. Niestety, ale taki partner może nawet nie widzieć nic złego w swoim zachowaniu, bo przecież on zaspokaja swoje potrzeby. Prawdopodobnie mamy do czynienia z partnerem, który patrzy tylko na swoje potrzeby i nie zamierza inwestować nic więcej niż to co teraz. Dlatego tak ważne jest mówienie o swoich potrzebach. Takie rozmowy są obowiązkowe do odbycia w związku. Stwierdzenie „Kochanie, domyśl się”, albo „My się rozumiemy bez słów” NIE ISTNIEJE! No chyba, że w filmach, ale życie to nie film. Jeśli coś nie zostało wypowiedziane, to możemy jedynie zakładać, że druga osoba wie, co mamy na myśli. Dlatego tak ważna jest rozmowa i komunikacja. Powinna być podstawą związku. Nie bójmy się rozmawiać, nawet jeśli temat będzie ryzykowny i może wystąpić jakaś kłótnia, bo nawet kłótnie są potrzebne! Dzięki nim pojawiają się emocje, ale też para uczy się jak rozwiązywać konflikty.

Co jeszcze wpływa na poczucie samotności?

Nuda – podobno nie ma nic gorszego niż nudny partner. Ale nuda też zdarza się, gdy jesteśmy sami. Dlatego tak ważne jest posiadanie jakichś zainteresowań oraz pasji. W momentach, gdy nie mamy nic do roboty, możemy zawsze skierować swoje zainteresowanie w kierunku pasji i ich rozwoju. Można dołączyć do tematycznych grup na facebooku, czy też zacząć śledzić kanały na YouTube. Dzięki temu poniekąd wsiąkniemy w daną społeczność o podobnych zainteresowaniach i będziemy czuli się jego częścią, co zniweluje poczucie samotności.

Własne życie w związku – Nigdy nie powinniśmy zatracić własnego Ja w związku. Nie możemy zapominać o osobach, które były z nami przed rozpoczęciem związku. Powinniśmy dbać o pielęgnacje tych znajomości. To samo tyczy się wszystkich naszych zainteresowań! Nie powinniśmy rezygnować z nich tylko dlatego, że mamy kogoś. To jest tylko nasze.

Bycie samemu – jeśli jesteś sam/sama i nic w powyższych rad nie pomaga, to zapewne potrzebujesz drugiego człowieka do zaspokojenia tej potrzeby. Niestety aktualnie czasy pandemii uniemożliwiają normalne kontakty z ludźmi. Ale nic straconego! Zapoznaj się z naszym rankingiem portali randkowych, gdzie z pewnością poznasz ciekawe i wartościowe osoby!

->Ranking portali randkowych ułatwiających pierwszy kontakt<-

Dodaj komentarz